محکم کردن سنگ نمای ساختمان

محکم کردن سنگ نمای ساختمان به منظور جلوگیری از افتادن سنگ نما و بروز خطران مالی و جانی امری ضروری است. استحکام نماهای امروزی به دلایل مختلف کم بوده و تقویت نما علی الخصوص نماهای سنگی موضوعی اجتناب ناپذیر است. شرکت نماسازان پیشرو از سال 1388 در زمینه محکم کاری سنگ نمای ساختمان توسط پیچ و رولپلاک مشغول به است. 

چگونه سنگ نما را محکم کنیم؟

به طور خلاصه سنگ نما را اینگونه می توان محکم کرد:

 • استفاده از ملات مناسب حین سنگ کاری
 • اسکوپ کردن حین سنگ کاری
 • بندکشی درست حین سنگ کاری
 • پیچ و رولپلاک سنگ نما پس از سنگ کاری
 • استفاده از چسب های مناسب اگر نشود پیچ کرد
 • توری کشیدن برای سنگ های آنتیک
 • پیچ و رولپلاک و واشر برای سرامیک

در ادامه بحث بیشتر برای شما در مورد هر یک توضیح خواهیم داد.

دلیل محکم کردن سنگ نما چیست؟

امروزه دلایل زیادی وجود دارد که یاعث شده سنگ نمای ساختمان دچار ریزش شود. دلایلی همچون استفاده از ملات نامرغوب، بارش باران و رطوبت، وزش باد و طوفان، زلزله ها، استفاده از سیمان خشک و نشست ساختمان از مهمترین عوامل این موضوع می باشند.

با افزایش ریزش سنگ نما و همچنین شلوغی خیابان ها و پیاده رو ها انجام محکم کاری سنگ نما به منظور جلوگیری از خطر روز به روز اهمیت بیشتری پیدا می کند. با این کار هم به از بین رفتن زیبایی نما کمک خواهید کرد و هم جلوی دردسر را خواهید گرفت. 

 

محکم کاری سنگ نما هنگام سنگ کاری

بخش اعظم محکم کاری سنگ نما به انجام درست کارهای یک سنگ کار و مالک ساختمان در همان حین سنگ کاری مربوط می شود. در زیر مهمترین نکاتی که باید رعایت شود به آنها اشاره شده است.

 • تهیه سنگ مناسب (سنگی که سبک بوده و خلل و فرج کافی داشته باشد. همانند تراورتن)
 • استفاده از سیمان مرغوب
 • عدم استفاده از سیمان خشک (سنگ کاران برای پیش برد زودتر کار استفاده می نمایند)
 • اسکوپ کردن سنگ ها
 • پاک کردن خاک ناشی از برش قبل از کار گذاشتن سنگ
 • اسفاده از ضد یخ در صورت سنگ کاری در زمستان
 • استفاده از ماسه مناسب برای ملات
 • ساده کار کردن نما و کم بودن برجستگی های نما

چنانچه موارد بالا در حین سنگ کاری رعایت شود تا حد زیادی در محکم بودن سنگ نما تاثیرگذار است.

اسکوپ سنگ نما

اسکوپ سنگ نما، قطعات فلزی یا پلاستیکی هستند که برای اتصال و محکم کردن سنگ نما به دیوار ساختمان استفاده می‌شوند. این قطعات نقش مهمی در حفظ پایداری و ایمنی نما دارند و از جدا شدن و سقوط سنگ‌ها در اثر عوامل مختلف مانند باد، باران، زلزله و … جلوگیری می‌کنند.

انواع اسکوپ سنگ نما

اسکوپ‌های سنگ نما در دو دسته کلی پیش‌ساخته و مفتولی (سیم) قرار می‌گیرند:

1. اسکوپ‌های پیش‌ساخته

این نوع اسکوپ‌ها از جنس‌های مختلفی مانند فلز، پلاستیک و رزین ساخته می‌شوند. انواع مختلفی از اسکوپ های پیش‌ساخته وجود دارد که هر کدام برای نوع خاصی از سنگ و شرایط نصب مناسب هستند.

برخی از رایج‌ترین اسکوپ‌های پیش‌ساخته عبارتند از:

 • اسکوپ پروانه‌ای: این نوع اسکوپ از دو بال تشکیل شده که در پشت سنگ و داخل ملات قرار می‌گیرند.
 • اسکوپ Z: این نوع اسکوپ شبیه به حرف Z است و برای سنگ‌های نازک و سبک مناسب است.
 • اسکوپ دندانه‌ای: این نوع اسکوپ در سنگ‌هایی که پشت صاف ندارند استفاده می‌شود.
اسکوپ سنگ نما
اسکوپ سنگ نما

2. اسکوپ‌های مفتولی (سیم)

این نوع اسکوپ‌ها از مفتول‌های فولادی ضد زنگ ساخته می‌شوند. اسکوپ‌های مفتولی به دو روش در سنگ نما اجرا می‌شوند:

 • اسکوپ مفتولی طولی: در این روش، مفتول به صورت طولی در پشت سنگ قرار داده می‌شود و سپس در ملات غوطه‌ور می‌شود.
 • اسکوپ مفتولی ضربدری: در این روش، مفتول به صورت ضربدری در پشت سنگ قرار داده می‌شود و سپس در ملات غوطه‌ور می‌شود.

مزایای استفاده از اسکوپ سنگ نما

 • افزایش پایداری و ایمنی نما
 • جلوگیری از جدا شدن و سقوط سنگ‌ها
 • افزایش طول عمر نما
 • ایجاد نمایی زیباتر و یکنواخت‌تر

نکات مهم در هنگام استفاده از اسکوپ سنگ نما

 • انتخاب نوع اسکوپ مناسب با توجه به نوع سنگ، شرایط نصب و ضوابط و مقررات ملی ساختمان
 • استفاده از اسکوپ‌های با کیفیت و مرغوب
 • نصب اسکوپ‌ها توسط افراد متخصص و باتجربه
 • رعایت دقیق دستورالعمل‌های نصب

محکم نمودن سنگ نما پس از شل شدن و افتادن

اما چنانچه به هر دلیلی پس از سنگ کاری، نما دچار ریزش و یا شل شدگی شد تکلیف چیست؟ به محض دیدن هرگونه لقی در سنگ نما حتما باید به منظور پیشگیری از افتادن و ریزش سنگ نسبت به تثبیت سنگ نما اقدام کرد. این کار علاوه بر جلوگیری از خطر هزینه های شما را در بحث تهیه سنگ به منظور ترمیم نما مدیریت می کند.

تثبیت سنگ نمای ساختمان
تثبیت سنگ نمای ساختمان

اما پس از افتادن حتی یک عدد سنگ از نمای ساختمان دیگر جای دست دست کردن نبوده و حتما می بایست تمام نما را توسط پیچ و رولپلاک محکم کاری نمود. زمانی یک عدد سنگ ریزش می کند گواه این است که حداقل یکی از مواردی که در بالا به آن اشاره شد رعایت نشده است. از همین رو تکرار این امر در دیگر قسمت های نما حتمی خواهد بود.

محکم کردن سنگ های ساختمان توسط پیچ رولپلاک

بهترین روش و تنها ترین روش مطمئن برای محکم کردن سنگ نما استفاده از پیچ و رولپلاک نمای ساختمان است. در این روش تمامی سنگ ها ابتدا توسط دریل های مخصوص سوراخ شده سپس پیچ و رولپلاک داخل سوراخ گذاشته شده و توسط پیچ بند پیچ داخل رولپلاک محکم می شود. با این کار استحکام و چسبندگی سنگ و ملات به شدت افزایش می یابد.

اجرای محکم کاری توسط پیچ و رولپلاک برای سنگ های تراورتن، گرانیت، مرمریت و چینی مقدور است. برای سنگ های آنتیک و بادبر و سرامیک ها روش های دیگری اتخاذ می شود.

محکم کردن سنگ آنتیک نمای ساختمان

افتادن سنگ های آنتیک از نمای ساختمان ها امری کاملا شایع است. در کل کار کردن این نوع از سنگ ها روی نمای ساختمان مناسب نمی باشد. مگر اینکه تمامی جوانب و نکات مهم در اجرای آن ها لحاظ شود.

محکم کردن سنگ آنتیک نما
محکم کردن سنگ آنتیک نما ساختمان

به دلیل ریز بودن و ترد و شکننده بودن این سنگ ها اجرای پیچ کردن برای این مدل از سنگها مقدور نمی باشد. یکی از راه حل ها برای محکم نمودن این سنگ ها استفاده از رزین و یا چسب است. این کار باعث می شود رزین به داخل درزها نفوذ کرده و چسبندگی سنگ ها به همدیگر را افزایش دهد.

اما روش بالا خیلی روش کارامدی نمی باشد. چرا که استفاده از رزین چسبندگی سنگها به یکدیگر را تقویت می کند. در صورتی که مهمترین دلیل ریزش جدا شدن سنگ از ملات است. 

بهترین روش که جواب خود را نزد شرکت ما پس داده است استفاده از توری برای نصب روی سنگ ها است. در این روش توری های فرنگی گالوانیزه روی سنگ آنتیک ها پهن می شود و سپس توسط پیچ و رولپلاک و واشر به بدنه نما و ملات زیر سنگ ها محکم می شود. این کار باعث می شود در صورت شل شدن سنگها سر جای خود بمانند و ریزش نکنند.

محکم کاری سرامیک نما و نورگیر ساختمان

امروزه استفاده از سرامیک در نورگیرهای ساختمان ها بیشتر و در نما کمتر، کاربرد دارد. همانند سنگ های آنتیک استفاده از سرامیک در فضای بیرونی ساختمان ها کار درستی نمی باشد. اما به هر حال راه چاره برای محکم کردن سرامیک ها استفاده از پیچ و رولپلاک است اما با دو تغییر نسبت به سنگ! 

پیچ و رولپلاک سرامیک نمای ساختمان
پیچ و رولپلاک سرامیک نمای ساختمان

برای سرامیک ها همانند سنگ نمی توان از پیچ و رولپلاک در داخل سنگ استفاده نمود. دلیل این موضوع شکننده بودن سرامیک ها به خاطر جنس آنها است. از همین رو باید پیچ را در چپ و راست هر سرامیک و روی بندها کار کرد.

برای تحکیم سرامیک ها علاوه بر پیچ و رولپلاک به واشر هم نیاز است. استفاده از واشر به این دلیل است که چون روی بند کار می شود سرامیک را پوشش داده و در مهار آن موفق باشد. برای اطلاعات بیشتر حتما مقاله پیچ کردن سرامیک نمای ساختمان را مطالعه نمایید.

تحکیم و محکم کاری سنگ های بادبر

سنگ های بادبر نوعی از سنگهای تزئینی بوده که استفاده از آنها در ساختمانها رواج دارد. به طور عمده ابعاد این سنگ ها 15 در 30 است. البته که در اندازه های متفاوت این سنگها وجود دارند. بهترین روش برای محکم کردن این نوع از سنگ ها بهترین راه همانند سرامیک ها استفاده از پیچ و رولپلاک و واشر در چپ و راست هر سنگ است. 

محکم کردن سنگ بادبر نما
محکم کردن سنگ بادبر نمای ساختمان

برای کمتر شدن دید پیچ ها در این روش و سرامیک می توان از رنگ آمیزی روی پیچ ها و واشرها استفاده کرد. می توان رنگ را جوری انتخاب کرد که همرنگ سرامیک و سنگ بوده تا دید کمتری داشته باشد.

روش محکم کاری   نوع متریال کار شده
 پیچ و رولپلاک در وسط سنگ  سنگهای تراورتن، مرمر، گرانیت و چینی
پیچ و رولپلاک و واشر در بندها سرامیک ها و سنگ های بادبر
نصب توری روی سنگ ها سنگ های آنتیک و تزئینی

 محکم نمودن نما با طناب بدون داربست

اجرای کارهای در ارتفاع و نمای ساختمان من جمله محکم کاری سنگ نما امروزه توسط راپل انجام می شود. راپل یا همان کار با طناب بر خلاف داربست هزینه بالایی ندارد. از دیگر مزیت های کار با طناب نسبت به داربست ایمنی بیشتر، سرعت انجام کار بالاتر و عدم مزاحمت برای عابرین و وسایل نقلیه را می توان نام برد.

در این روش فرد راپل کار از بالاترین نقطه ساختمان سوار طناب شده و شروع به کار می کند. با استفاده از ادوات کار راپل در هر نقطه توقف کرده و کار را به انجام می رساند.

شرکت مناسب برای محکم ساختن نمای ساختمان

توجه به این نکته کاملا ضروری است که تحکیم نما یک بار برای همیشه انجام شود. چنانچه این کار درست انجام نشود نه تنها همچنان خطر در کمین است بلکه مجدد می بایست برای این مورد هزینه نمود.

پس بهترین کار این است که همان ابتدای امر با انتخاب یک شرکت معتبر خیال خودمان را همه جوره راحت نماییم. انتخاب شخصی که با یک موبایل اعتباری کار می کند یک انتخاب کاملا غلط است. در این زمینه حتما می بایست شرکتی را انتخاب نمود که رزومه ای قوی در این کار دارد.

شرکت نماساسازان پیشرو از سال 1388 و بدو ورورد خدمات راپل به ایران در این حوزه مشغول فعالیت است. این شرکت با کادری قوی، مجرب و متعهد و با دارا بودن 5 شعبه آماده خدمت رسانی است. کار محکم کاری سنگ نما توسط این شرکت به مدت 5 سال گارانتی می شود.

محکم کردن سنگ نمامحکم کردن نمای سنگی در تهران و کرج

حوزه فعالیت شرکت کار در ارتفاع نماسازان پیشرو در تمامی استان های تهران و البرز (کرج) می باشد. برای انجام کار خود کافی است با ما تماس بگیرید. کارشناسان ما به صورت رایگان از نمای ساختمان شما بازدید کرده و سپس توضیحات و قیمت محکم کردن نما را خدمت شما اعلام می کنند.

همچنین با ارسال عکس از نمای خود می توانید توضیحات و حدود قیمت را از ما جویا شوید. کار شما در اسرع وقت و با بهترین کیفیت به انجام خواهد رسید.

قیمت محکم کردن سنگ نمای ساختمان

همانطور که در قسمت قبل گفته شد برای براورد هزینه حتما می بایست کار رویت شود. قیمت محکم کردن نمای ساختمان بستگی به موارد مختلفی دارد که در زیر به مهمترین آن ها اشاره شده است.

 1. تعداد طبقات ساختمان 
 2. متراژ بر ساختمان
 3. جنس سنگ های نما
 4. عرض سنگ های نما
 5. مقدار برجستگی های کار شده روی نما
 6. روش مناسب برای محکم کردن نما
 7. میزان سختی کار با توجه به مشخصات نما

با توجه به موارد بالا یک پیش فاکتور به مدیر ساختمان تقدیم خواهد شد. تمام توضیحات و قیمت در این پیش فاکتور برای مشورت با دیگر واحدها قید خواهد شد. جهت مطالعه در خصوص نحوه قیمت دهی، مقاله قیمت پیچ و رولپلاک نمای ساختمان را مطالعه بفرمایید.

محکم کاری سنگ نما
محکم کاری سنگ نمای ساختمان

قرارداد محکم کاری سنگ نمای ساختمان

قبل از شروع کار قراردادی مدون از طرف شرکت برای مشتریان فراهم می شود. در این قرارداد تمامی موارد برای خیال راحتی طرفین ذکر می شود. مشخصات طرفین، موضوع قرارداد، مبلغ قراردادو تعهدات طرفین بخشی از آیتم های این قرارداد است.

کار تحکیم نما شامل 5 سال گارانتی توسط شرکت ما می باشد که در قرارداد ذکر خواهد شد. هچنین تمامی پرسنل بیمه هستند و شماره بیمه نامه ذکر خواهد شد. به علاوه در بندی تمامی مسئولیت ها از کارفرما سلب خواهد شد. مقاله نمونه قرارداد پیچ کردن سنگ نما توضیحات جامع تری در این زمینه دارد که می توانید مطالعه نمایید.

جمع بندی موضوع محکم کردن نما

در سال های اخیر بحث ریزش سنگ از نما افزایش چشمگیری داشته است. متعاقبا فوت افراد و آسیب به وسابل نقلیه پارک شده در اثر این بحران بسیار زیاد شده است. چنانچه می خواهید از این دغدغه و گذراندن وقت خود در دادگاه های مربوطه دور باشید بحث محکم کاری سنگ نما را جدی بگیرید.

برای انجام این کار شرکت ما در خدمت شما بوده تا یکبار برای همیشه خیال شما را از این بابت راحت نماید.

برای مشاهده نمونه کارهای ما در این مورد می توانید صفحات ما در یوتیوب و اینستاگرام را دنبال نمایید.

0/5 (0 نظر)
5 1 رای
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
ظفر
ظفر
1 ماه قبل

سلام
شما شهرستان هم کار محکم کردن سنگ نما رو انجام میدید؟

تماس با ما