تثبیت سنگ نمای ساختمان

ترمیم تثبیت نمای سنگی ساختمان امروزه توسط کار با طناب یا همان روش راپل انجام می شود. گروه کار در ارتفاع نماسازان پیشرو مفتخر است با داشتن پنج شعبه در سرتاسر تهران در تثبیت سنگ نما به شما کمک نماید. تمامی ساختمان های امروزی به تثبیت سنگهای نما به دلایل مختلف نیاز دارند.

تثبیت سنگ نما از طرق مختلف انجام می شود:

 • پیچ و رولپلاک سنگ نما
 • چسب کاری
 • بندکشی
 • اسکوپ سنگ حین کار نماکاری

ترمیم تثبیت نمای سنگی توسط روش طنابی و بدون نیاز به داربست امکان پذیر است. از همین رو در هزینه و زمان شما به شدت صرفه جویی خواهد شد. در این مقاله تا حدی شما را با نحوه محکم کردن سنگ نما آشنا می نماییم.

تثبیت سنگ نما - نماسازان پیشرو
تثبیت سنگ نما – نماسازان پیشرو

چرا تثبیت سنگ نما واجب است؟

مطمئنا یکی از مشکلات عدیده ای که امروزه خیلی ها با آن رو به رو شده اند، ریزش سنگ نمای ساختمان است. ریزش سنگ نمای ساختمان علاوه بر خطرات مالی می تواند خطرات جانی نیز داشته باشد که به هیچ وجه قابل جبران نبوده و باعث تحمیل هزینه هنگفت دیه برای اهالی ساختمان و رفت و آمد های قضایی و قانونی می گردد. از طرف دیگر و در حالت خفیف تر در صورت افتادن بر روی ماشین و وسایل نقلیه باعث ضررهای مالی برای ساکنین می گردد.

با این اوصاف بهتر است در صورت مشاهده افتادن حتی یک عدد سنگ از نمای ساختمان و یا شل شدن سنگ نما بی درنگ به محکم سازی نما اقدام کنیم تا از بروز هرگونه خطر جلوگیری نماییم.

زمانی که از نما سنگی دچار ریزش می شود قسمت بالایی آن سنگ بیش از پیش در معرض ریزش قرار می گیرد چرا که تکیه گاه پایینی خود را از دست داده است. فلذا اقدام به ترمیم تثبیت نمای سنگی در کوتاه ترین زمان ممکن می تواند علاوه بر جلوگیری از خطرات بیشتر، صرفه اقتصادی نیز داشته باشد، چرا که اگر تعداد سنگ های ریخته شده از نماز زیاد باشد برای ترمیم نما نیاز به جایگزینی سنگ می باشد و این خود مستلزم هزینه خواهد بود.

محکم کردن سنگ نما با طناب - نماسازان پیشرو
محکم کردن سنگ نما با طناب – نماسازان پیشرو

اقدام برای محکم کردن سنگ نما

پس از مشاهده افتادن سنگ نما و یا حتی شل بودن سنگ ساختمان می توانید با گروه ما یعنی گروه کار در ارتفاع نماسازان پیشرو تماس حاصل نمایید. مشاوران ما به طور رایگان از ساختمان شما بازدید نموده تا بتوانند توضیحات بیشتری به شما ارائه داده و در نهایت هزینه برآوردی را به شما اعلام نمایند.

در صورت نیاز، توضیحات و هزینه برآوردی در قالب یک پیش فاکتور به شما تقدیم می گردد تا بتوانید با دیگر واحدها آن را در میان گذاشته و تصمیم گیری نمایید. پس از آن که نظر شما برای انجام کار قطعی شد به ما اطلاع داده تا ما برای فرستادن اکیپ اجرایی خود به محل ساختمان شما اقدام نماییم.

نحوه انجام کار تثبیت سنگ نما

تنها راه  موثر برای ترمیم تثبیت نمای سنگی ساختمان پیچ رولپلاک کردن سنگها می باشد. در ابتدای کار طناب های مورد استفاده به یک جای محکم در بالای پشت بام متصل می گردند و طرف دیگر آن روی نما آویزان می شود. سپس نیرو با ادوات استاندارد و مشخص این کار، خود را به طناب متصل نموده و توسط طناب روی نما معلق می گردد. ابتدا سنگ ها توسط دریل و مته مناسب سوراخ می شوند. سپس پیچ و رولپلاک درون سوراخ گذاشته شده و پیچ درون رولپلاک توسط پیچ بند بسته می شود.

قابل ذکر است که دریل های استفاده شده برای این کار حتما می بایست مناسب سنگ ها باشند تا سنگ ها در حین سوراخکاری ترک نخورند و نشکنند. برای سنگ های کوچک تر یا همان برجستگی های نما حتما می بایست از دریل های سبک که لرزش ندارند استفاده شود که این سنگها خرد نشوند. 

تحکیم سنگ نما - نماسازان پیشرو
تحکیم سنگ نما – نماسازان پیشرو

در بسیاری از مواقع به دلیل اینکه کسانی که روی طناب کار می کنند دوست ندارند با دریل بدون لرزش کار کنند و ممکن است به شما بگویند که سنگ های خیلی کوچک نیاز به سوراخ کاری و پیچ رولپلاک ندارند، چرا که کار با این دریل ها سخت تر و زمان بر تر است.

ما تمامی سنگهای نمای شما ما را به روشی کاملا اصولی سوراخ کرده و پیچ رولپلاک می‌نماییم. تنها قسمتی از نما که ممکن است امکان پیچ رولپلاک نداشته باشد، سنگ های کوچک یا در اصطلاح همان دندان موشی ها است که توسط چسب روی سنگ زیرین چسبانده می شوند. برای مطالعه بیشتر می توانید مقاله پیچ رولپلاک سنگ نمای ساختمان را مطالعه بفرمایید.

ترمیم سنگ نما توسط چسب سنگ و پیچ

پس از اجرای تثبیت و محکم سازی نمای سنگی ساختمان نوبت به ترمیم یا همان نصب سنگ های افتاده نما می رسد. در حین کار پیچ و رولپلاک سنگ نما، کادر اجرایی ابعاد سنگ های افتاده را درآورده و تقدیم کارفرمای محترم می کنند. پس از تهیه سنگ توسط کارفرما و همچنین فراهم کردن چسب سنگ این سنگها روی زمین سوراخ شده و به محل ریخته شده در ارتفاع منتقل می گردند.

پس از آغشته کردن پشت سنگ به چسب، سنگ در جای خود قرار گرفته و سپس توسط پیچ و رولپلاک تثبیت می گردد. لازم به ذکر است که پس از چسباندن تمامی سنگ های افتاده بندهای سنگ ها توسط بتونه بندکشی می شود. برای مطالعه بیشتر می توانید مقاله نصب سنگ نما بدون داربست را مطالعه بفرمایید.

بندکشی و بتونه روی پیچ ها و ترک ها

برای خیلی از عزیزانی که قصد محکم کاری سنگ نمای ساختمان را دارند این سوال مطرح است که پس از انجام این کار نمای ساختمان زشت میشود! در اینجا باید این نکته را خاطرنشان کنیم که یکی از مهم‌ترین مراحل کار پیچ و رول پلاک سنگ نما اجرای زیبا سازی پس از نصب پیچ می باشد. انجام این کار بدین ترتیب است که یا بعد از همان نصب پیچ و رولپلاک روی پیچ ها بتونه خواهد شد و یا پس از انجام کل کار پیچ و رولپلاک در انتها روی تمامی پیچ ها بتونه می گردد.

بتونه مورد استفاده از جنس سیمان سفید به همراه پودر رنگ می باشد. تمامی سعی ما بر این است که بتونه درست شده جوری با پودر رنگ های مختلف مخلوط شود تا نهایت امکان همرنگ سنگ نما گردد. اگر بخواهیم روی پیچ ها را بتونه نماییم می بایست در هنگام سوراخکاری پیچ ها به اندازه ۲ تا ۳ میلی متر داخل سنگ قرار گیرند ولی اگر بخواهیم روی پیچ ها را رنگ نماییم سر پیچ همسطح سنگ قرار گرفته و سپس روی گل پیش رنگ می شود.

گروه کار در ارتفاع نماسازان پیشرو به شدت روی بحث زیباسازی نما پس از اجرای ترمیم تثبیت نمای سنگی ساختمان تاکید داشته و تمام تلاش ما این است که زیبایی نما به هیچ عنوان متزلزل نگردد.

محکم کردن سنگ نما - نماسازان پیشرو
محکم کردن سنگ نما – نماسازان پیشرو

مصالح و ادوات مورد استفاده در محکم سازی سنگ نما

در جدول زیر تمامی مصالح و ابزارهای مورد استفاده در کار تحکیم سنگ نما لیست شده است.

مصالح مورد نیاز ابزار ها و ادوات مورد نیاز
پیچ گالوانیزه ضد زنگ دریل برای سوراخ کاری
رولپلاک ( از اندازه پیچ یک سانت کوتاه تر ) دریل پیچ بند برای سفت کردن پیچ
مته ( متناسب با پیچ مورد استفاده ) سنگ فرز برای نصب سنگ و صاف کردن سنگهای لب پر
سیمان برای بتونه روی پیچ ها ادوات کار راپل ( طناب، هارنس، آی دی و… )
پودر رنگ برای همرنگ کردن بتونه با سنگ
سنگ برای ترمیم قسمت های ریزش کرده
چسب سنگ برای نصب سنگهای افتاده

هزینه و قیمت تثبیت و ترمیم سنگ نما

قیمت و هزینه تحکیم و تثبیت سنگ نما بستگی به چند پارامتر مهم از هر ساختمان دارد که در زیر به آنها اشاره شده است. برای مطالعه بیشتر توصیه می شود مقاله قیمت پیچ رولپلاک نما را حتما مطالعه بفرمایید.

 1. تعداد طبقات (هرچه بیشتر باشد قیمت هم بیشتر خواهد بود.)
 2. متراژ بر ساختمان (هرچه بیشتر باشد قیمت هم بیشتر خواهد بود.)
 3. جنس سنگ (برای سنگهای تراورتن قیمت کمتر و برای سنگهای گرانیت که سخت سوراخ شده و مته زیاد می شکند هزینه بیشتر خواهد بود.)
 4. عرض سنگ (هرچه سنگها عرض کوچکتری داشته باشند هزینه بیشتر خواهد بود. مثل سنگهای چینی عرض 15 و 20)
 5. حجم ابزارها و برجستگی های نما (هرچه ابزارهای کار شده روی نما بیشتر باشد هزینه بیشتر خواهد بود.)

البته پارامترهای دیگری نیز تاثیر گذار است که از شرح آن در این مقاله صرف نظر می نماییم.

ترمیم سنگ نما - نماسازان پیشرو
ترمیم سنگ نما – نماسازان پیشرو

نتیجه گیری راجع به بحث محکم کاری سنگ نما

در صورت مشاهده شل شدن یا ریزش سنگ نما می بایست فورا اقدام به ترمیم تثبیت نمای سنگی ساختمان به منظور جلوگیری از ریزش سنگ نما خود کرده تا از گزند خطرات مالی و جانی در امان باشید. این کار چون با طناب یا همان خدمات راپل انجام می شود کاملا از نظر هزینه به صرفه بوده و در اسرع وقت انجام خواهد شد.

فقط دقت نمایید که این کار قرار است یکبار انجام شود فلذا می بایست به نحو احسن صورت پذیرد. استفاده از دریل های مناسب و داشتن وجدان کاری از لازمه های این کار می باشد.

شما عزیزان می توانید از طریق صفحات ما در اینستاگرام و آپارات نمونه کارهای ما را مشاهده بفرمایین.

سوالات پر تکرار

سوال: تحکیم و تثبیت سنگ نما با طناب انجام می شود یا با داربست؟

 • جواب: کار با طناب انجام می شود زیرا کم هزینه تر، سریعتر و ایمن تر است.

سوال: برای این کار از چه پیچی استفاده می شود؟

 • جواب: پیچ های استفاده شده از جنس گالوانیزه است و برای سنگ های امروزی ابعاد 5 سانت بهترین گزینه است.

سوال: آیا کادر اجرایی بیمه هستند؟

 • جواب: بله تمامی تکنسین های گروه ما دارای بیمه مسئولیت(حوادث) هستند.

سوال: آیا کار انجام شده دارای ضمانت است؟

 • جواب: بله، کار انجام شده به مدت 5 سال گارانتی می شود.

سوال: آیا قبل از انجام کار قرارداد بسته می شود؟

 • جواب: بله قبل از شروع کار قرارداد بسته شده و تمامی توضیحات ذکر خواهد شد.

 

 

0/5 (0 نظر)
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

تماس با ما