رزین و جلا نمای سنگی چوبی آجری ساختمان

رزین کاری و جلا کاری نمای ساختمان با راپل بدون داربست

اجرای رزین و اجرای جلا برای نماهای سنگی، آجری و چوبی ساختمان امروزه بسیار پر کاربرد می باشد. رزین کاری و جلا کاری انواع نماها به منظور زیبایی و عابق کاری و عمر بیشتر نمای ساختمان کمک خواهد کرد. نماسازان پیشرو مفتخر است خدمات رزین و جلا نمای ساختمان را بدون نیاز به داربست و توسط راپل(کار با طناب) برای مشتریان عزیز ارائه نماید.

اهمیت و ضرورت اجرای رزین و جلا

اجرای رزین و جلا در نمای ساختمان‌ها اهمیت زیادی دارد و به عنوان یکی از مراحل مهم در فرآیند ساخت و تکمیل ساختمان‌ها مطرح می‌شود. در زیر به برخی از اهمیت‌ها و ضرورت‌های اجرای رزین و جلا در نمای ساختمان اشاره می‌شود:

*حفاظت از ساختمان: رزین و جلا به عنوان یک لایه حفاظتی عالی علیه عوامل جوی، نمرات و تاثیرات زیست محیطی عمل می‌کنند. این لایه حفاظتی باعث مقاومت ساختمان در برابر رطوبت، باران، آفتاب و اجزاء دیگر می‌شود.

*افزایش دوام و عمر مفید ساختمان: استفاده از رزین و جلا منجر به افزایش دوام و عمر مفید ساختمان می‌شود؛ زیرا این مواد به سازه‌ها مقاومت مکانیکی و شیمیایی بالایی اضافه می‌کنند.

*جلوگیری از نفوذ رطوبت: نفوذ رطوبت به داخل ساختمان می‌تواند باعث آسیب‌های جدی شود. لایه رزین و جلا نه تنها از نفوذ رطوبت جلوگیری می‌کند بلکه باعث تشکیل یک مهاربر مؤثر نیز می‌شود.

*تزیین و زیبایی: اجرای رزین و جلا به عنوان پوشش نهایی نما، به ساختمان زیبایی می‌بخشد. این مواد معمولاً در انواع رنگ‌ها و ترکیبات مختلف قابل دسترسی هستند و امکان ایجاد طرح‌ها و تأثیرات زیبایی را فراهم می‌کنند.

*سهولت در نگهداری و تمیزی: سطوح پوشش داده شده با رزین و جلا به راحتی تمیز می‌شوند و نگهداری ساختمان را آسان می‌کنند.

*عایق حرارتی و صوتی: رزین‌ها معمولاً دارای ویژگی‌های عایق حرارتی و صوتی هستند که می‌توانند به بهبود کیفیت حرارتی و صوتی ساختمان کمک کنند. در واقع از رزین ها در برخی موارد می توان برای آب بندی و عایق کاری نمای ساختمان استفاده نمود.

*مقاومت در برابر اشعه UV: برخی از رزین‌ها دارای مقاومت در برابر اشعه UV هستند که از خاصیت زیبایی و دوام طولانی‌مدت نمای ساختمان حفاظت می‌کنند.

در کل، اجرای رزین و جلا به عنوان یک لایه محافظ و زیبایی در نماهای ساختمانی نه تنها به حفظ و ارتقاء کیفیت ساختمان کمک می‌کند بلکه به جلب توجه و تأثیر زیبایی نیز می‌انجامد.

رزین چیست؟

رزین یک گروه وسیع از مواد شیمیایی با ساختارهای متنوع است که به طور عمده از گروه‌های پلیمرها تشکیل شده‌اند. این مواد به دلیل ویژگی‌های شیمیایی و فیزیکی منحصر به فرد خود، در انواع مختلف صنایع از جمله صنایع شیمیایی، ساختمانی، رزین‌های پلاستیکی، رنگ‌ها، آدزیوها، رزین‌های هسته‌ای و صنایع هوافضا استفاده می‌شوند.

رزین کاری جلا کاری نمای ساختمان
رزین کاری جلا کاری نمای ساختمان

برخی از ویژگی‌های کلی رزین‌ها عبارتند از:

پلیمری بودن رزین‌ها از زنجیره‌های پلیمری تشکیل شده‌اند که ممکن است از تکرار واحدهای مولکولی باشد. این ساختار پلیمری باعث مقاومت و استحکام بالای رزین‌ها می‌شود.
تراکم پذیری رزین‌ها معمولاً به صورت مایع یا کم‌تراکم هستند و می‌توانند به راحتی به شکل‌های مختلف متناسب با نیازهای مختلف تغییر شوند.
مقاومت شیمیایی بسیاری از رزین‌ها مقاومت خوبی در برابر مواد شیمیایی نشان می‌دهند، که این ویژگی آنها را برای کاربردهای مختلف در صنایع شیمیایی مفید می‌کند.
عایق الکتریکی برخی از رزین‌ها به دلیل ویژگی‌های عایق الکتریکی خود، در صنعت الکترونیک و الکتریکی مورد استفاده قرار می‌گیرند.
شفافیت برخی از رزین‌ها شفاف هستند که این ویژگی آنها را مناسب برای کاربردهایی مانند ساخت لنزها یا آدزها می‌کند.
آزادی در طراحی انعطاف‌پذیری رزین‌ها در فرآیند تولید و پردازش، امکان ایجاد اشکال و ساختارهای مختلف را برای کاربردهای متنوع فراهم می‌کند.

دسته‌بندی رزین‌ها بر اساس مشخصات و خصوصیات مختلف آنها مانند منشأ، ساختار، و کاربردها امکان‌پذیر است. برخی از انواع معروف رزین‌ها شامل پلی‌استرها، پلی‌استایرن‌ها، اپوکسی‌ها، پلی‌اورتان‌ها و پلی‌وینیل‌ها هستند.

جلا چیست؟

کلمه “جلا” در زبان فارسی به معنای پوششی است که بر روی یک سطح یا ماده دیگر اعمال می‌شود تا آن سطح را براق و درخشان کند. این عمل معمولاً با استفاده از مواد جلا دهنده یا محلول‌هایی صورت می‌گیرد که خود به سطح درخشنده افزوده می‌شوند.

جلا می‌تواند از مواد مختلفی مانند واکس‌ها، رزین‌ها، پلیمرها یا ترکیبات شیمیایی دیگر تشکیل شود. نوع مورد استفاده و اقدامات بر روی سطح به وسیله جلا بسیار وابسته به نوع مواد استفاده شده و نوع سطح مورد استفاده است.

اجرای رزین و جلا برای نما
اجرای رزین و جلا برای نما

استفاده از جلا در نماهای ساختمان به تعمیر و نگهداری آسان‌تر، حفاظت از ساختمان در برابر شرایط محیطی، و افزایش زیبایی و جاذبه ساختمان کمک می‌کند. انتخاب نوع جلا و روش اجرا بستگی به نوع سطح، شرایط جوی محل، و ترجیحات طراحی دارد.

کاربرد جلا در نمای ساختمان ها:

 • حفاظت از ساختمان
 • ضد آب سازی
 • بهبود زیبایی
 • مقاومت در برابر لکه و گرد و غبار
 • مقاومت در برابر اشعه UV
 • تسهیل در نگهداری و تمیزی

تفاوت رزین معمولی و رزین نانو

رزین ها بر اساس نوع ساختار معمولا به دو دسته رزین معمولی و رزین نانو دسته بندی می شوند. هر دو نوع رزین به منظور پر کردن درزها و حفره ها در مصالح ساختمانی کاربرد دارند.

رزین نانو در مقایسه با رزین معمولی دارای طول عمر بالاتر، شفافیت بیشتر، میزان پوشش دهی بیشتر و در نهایت قیمت گران تری است. رزین نانو قابلیت براق کنندگی زیادی ندارد و در انواع رزین سنگ نانو، رزین آجر نما نانو و رزین چوب نانو ساخته می شود. برای مطالعه بیشتر می توانید مقاله نانو نمای ساختمان را مطالعه نمایید.

رزین اپوکسی برای نمای ساختمان

رزین اپوکسی یک نوع مواد پلیمری است که از ترکیب دو ماده اصلی، یعنی رزین اپوکسی و محفظه‌ها (هاردنرها یا کوره‌ها) تشکیل شده است. این نوع رزین به دلیل ویژگی‌های خاص خود در بسیاری از صنایع و کاربردهای هنری مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ویژگی‌های مهم رزین اپوکسی شامل مقاومت بالا در برابر حرارت، شفافیت، مقاومت شیمیایی، قابلیت چسبندگی به سطوح مختلف، و ایجاد سطح صاف و بدون حاشیه است. این ویژگی‌ها باعث شده است که رزین اپوکسی در تولید اشیاء هنری مانند میزها، سفره‌ها، جواهرات رزین، نقاشی‌های سه بعدی، و همچنین در تعمیرات و ساخت قطعات صنعتی و محصولات نهایی به کار گرفته شود.

از آنجا که رزین اپوکسی به صورت مایع شروع به خودپخشی و سخت شدن می‌کند، می‌توان از آن در ساخت قالب‌های مختلف، چسبندگی و روکش‌های محافظ برای سطوح استفاده کرد.

استفاده از این مدل رزین در نمای ساختمان ها بسیار پر کاربرد و رایج شده است. شرکت نماسازان پیشرو با افتخار آماده خدمت رسانی به شما عزیزان در این حوزه می باشد.

اجرای رزین و جلا برای نمای سنگی

همانطور که گفته شد برای براق کردن سنگ نما و شفافیت سنگ از مواد رنگی به اسم رزین استفاده می شود. این نوع محلول به صورت یک لایه بیرنگ و براق سطح سنگ نما را پوشش می دهد. از دلایل استفاده رزین روی سنگ نما می توان به ضد آب کردن نما و پوشش سنگ نما نام برد که حالت خیسی بعد از اجرا روی نما را دارد.

براق کننده سنگ که همان رزین سنگ نما گفته می شود از تابش مستقیم اشعه UV خورشید جلوگیری می کند و همین موضوع باعث می شود تا آسیب کمتری به سنگ وارد شود. کاربرد رزین برای سطح نما و سقف سنگی و مصنوعی می باشد و به هیچ عنوان در کف نباید استفاده کرد.

رزین کاری نمای سنگی ساختمان
رزین کاری نمای سنگی ساختمان

از رزین کاری و جلا دهنده ها معمولا برای سنگ های تزئینی، سنگ های آنتیک و به طور کلی سنگ هایی که صیقلی نیستند استفاده می شود. استفاده از رزین برای سنگهای تراورتن و گرانیت و مرمریت که خود رزین کاری شده و دارای سطح صیقلی هستند اصلا توصیه نمی شود. چرا که ممکن است رزین پوسته شده و اثرات مخربی داشته باشد.

لازم به ذکر است که قبل از اجرای رزین حتما باید از شستشوی سنگ نما استفاده نمود. این کار باعث می شود گرد و خاک و کثیفی از بین برود و کیفیت اجرای کار بهبود یابد.

پوشش رزین و جلا برای نمای آجری

استفاده از آجر در نماهای ساختمان ها از دیرباز تا کنون مورد استقبال بوده است. آجر انواع مختلفی داشته که به روز ترین آن آجرهای نسور می باشند. برای آنکه نمای آجری زیبایی خاص خود را داشته باشد و همیشه در بهترین حالت خود قرار بگیرد استفاده از رزین امری اجتناب ناپذیر است.

برای انجام رزین کاری و جلا دادن حتما می بایست نماشویی آجر نما در ابتدای کار صورت گیرد. در زیر مزایای استفاده از رزین برای آجر نما ذکر شده است:

 • زیباتر شدن و جلوه بهتر آجر نما
 • جلوگیری از شوره زدن آجر
 • بالا رفتن عمر مفید نمای آجری
 • به وجود آمدن اثرات عایقی رطوبتی و حرارتی
 • مقاوم شدن در برابر شرایط محیطی
رزین نمای آجری بدون داربست
رزین نمای آجری بدون داربست

استفاده از رزین و جلا برای نمای چوبی

رزین براق کننده چوب، در مواجهه با هوای آزاد خشک می­ گردد و به اینگونه است که با نفوذ به شیارها و درزهای باز چوب و مسدود کردن آن ها، از نفوذ آب، رطوبت، حشرات موذی، گرد و غبار و … به بافت این متریال جلوگیری می­ کند. نفوذ هر یک از عوامل ذکر شده به بافت چوب، می تواند سبب بروز مشکلات مخربی همچون ایجاد کپک، ترک، پوسیدگی و … گردد.

یکی دیگر از مواد پوششی که برخی از افراد آن را با رزین چوب اشتباه می­ گیرند، روغن جلا می باشد. این در حالی است که روغن جلا کاملا ساختار متفاوتی با رزین دارد. روغن جلا حالتی مایع و چسبنده داشته که در ایجاد براقیت و جلا برای چوب ها مورد بهره گیری قرار می­ گیرد و از رنگ زرد و بوی چسب تیزی برخوردار است. این محصول هنگامی که بر روی چوب می­نشیند رنگ چوب را کمی مایل به زرد می­ کند.

رزین چوب نیز همانند روغن جلا، براقیت و جلا زیبایی به چوب ها می­ بخشد، با این تفاوت که سبب تغییر در ظاهر این متریال نمی­ شود و علاوه بر جلا، موجب افزایش مقاومت و دوام چوب ها نیز می­ گردد. همچنین روغن جلا پس از گذشت مدت زمانی، جلای خود را از دست داده و باید تمدید شود اما رزین روی چوب سالیان سال در همان حالت اولیه باقی می­ ماند.

پوشش رزین نمای چوبی ساختمان با راپل
پوشش رزین نمای چوبی ساختمان با راپل

به طور کلی مزایای استفاده از رزین برای نمای چوبی بدین ترتیب است:

 • ایجاد قابلیت شست و شو آسان و بدون دردسر در انواع چوب
 • جلوگیری از جذب آب و رطوبت
 • عدم جذب گرد و غبار
 • عدم رشد باکتری، قارچ و کپک در سطح چوب
 • افزایش مقاومت مکانیکی در چوب ها
 • سبب ایجاد مقاومت شیمیایی بالا در برابر اسیدها و بازها
 • نارسانایی و تا حدودی عایق جریان الکتریسیته

نحوه صحیح مصرف رزین و جلا برای نمای ساختمان

همانند هر کاری رزین کاری نیز نیاز به تجربه و تخصص دارد. نکات مهمی وجود دارد که در صورت عدم رعایت کار به نحو احسن انجام نخواهد شد. در زیر اصول اجرای رزین برای نمای ساختمان بیان شده است.

 1. قبل از شروع فرایند جلا کاری و رزین کاری تمیز کردن سطح کار توسط شستشو امری کاملا واجب است.
 2. پس از فرایند شستشوی نما حتما و حداقل یک روز باید درنگ نمود تا سطح کار کاملا خشک شود.
 3. چنانچه درزها و ترک های درشتی وجود دارد حتما نسبت به بندکشی و درزگیری نما ساختمان اقدام نمود.
 4. به دلیل خشک شدن رزین در هوای آزاد برای هر قسمت به میزان لازم از داخل ظزف برداشته و استفاده شود.
 5. برای نماهای مختلف و با توجه به جنس نما از غلظت مناسب استفاده شود. معمولا رزین ها توسط تینر رقیق می شوند.
 6. برای اجرای کار باید از قلم مو تمیز با ابعاد مناسب استفاده شود.
 7. با توجه به نیاز و هدف از انجام کار از یک یا دو یا سه دست رزین کاری استفاده نمود.

روش های دسترسی به نما برای رزین کاری

اجرای رزین و جلا در ارتفاع و نمای ساختمان ها و نقاط غیر قابل دسترس امروزه با روش های مختلفی قابل انجام است. ابتدایی ترین روش که همه با آن آشنا هستند استفاده از داربست است. اما دو روش جدیدتر برای کار در ارتفاع استفاده از راپل و دیگری کار روی کلایمر است. در زیر این روش ها را شرح خواهیم داد.

اجرای رزین برای آجر نما
اجرای رزین برای آجر نما

رزین نما توسط داربست

داربست روشی مرسوم است که از دیر باز تا کنون برای کار در نقاط مرتفع استفاده می شود. انجام کار روی داربست به صورت عرضی انجام می شود. نصب داربست هزینه بردار بوده و برای کارهای با حجم بالا اصلا صرفه اقتصادی ندارد. همچنین ایمنی بسیاری پایینی داشته و امنیت ساختمان را به مخاطره خواهد انداخت.

با توجه به موارد مذکور و دیگر دلایل برای جلا دادن به نمای ساختمان در حال حاضر استفاده از داربست اصلا پیشنهاد نمی گردد.

استفاده از کلایمر برای رزین کاری

کلایمر (climber) همان داربست معلق است که در ایران با نام بالابر نما یا قندوله نیز شناخته می‌شود. این محصول از یک سبد با طولی متغیر 2 تا 6 متر برخوردار است و از آن برای تمیزکاری، مرمت نمای ساختمان، بالابردن مصالح، جابه‌جایی تجهیزات کارگاهی و … استفاده می‌شود.

در واقع کلایمر جانشینی مناسب برای داربست‌های ساختمانی محسوب می شود. این دستگاه به‌ وسیله موتورهای وینچی که با سیم بکسل مخصوص به پایه‌های نگهدارنده‌ آن متصل شده‌اند حرکت کرده و همچنین از ترمز اضطراری نیز برخوردار است.

استفاده از کلایمر جهت کارهایی نظیر اجرای رزین معمولا برای ساختمان های بزرگ توجیه پذیر است. چرا که این دستگاه همانند نصب داربست هزینه بردار است.

اجرای رزین و جلا نما با راپل یا طناب

روش سوم و در واقع بهترین روش برای انجام کارهای در ارتفاع استفاده از راپل است. راپل در واقع روشی است که به مجریان کار اجازه می دهد با استفاده از طناب به انجام کار بپردازند. راپل کارها برای انجام خدمات راپل نمای ساختمان باید دوره دیده باشند تا خطری آنها را تهدید نکند.

رزین و جلا نمای آجری ساختمان با طناب
رزین و جلا نمای آجری ساختمان با طناب

اجرای جلا و رزین نما با راپل ارزانتر و ایمن تر از روشهای قبلی است. هچنین هیچ مزاحمتی برای عبور و مرور به وجود نخواهد آورد. در جدول زیر می توانید روش های گفته شده را با هم مقایسه نمایید.

داربست طناب کلایمر
کاربرد برای تمامی ساختمان ها برای تمامی ساختمان ها برای ساختمان های بزرگ
قیمت بالا مقرون به صرفه بالا
ایمنی پایین بالا متوسط
سرعت کار متوسط بالا متوسط
مزاحمت مزاحم عبور و مرور هیچ مزاحمتی ندارد  گرفتن فضای پشت بام

 

قیمت اجرای رزین و جلای نمای ساختمان

برای براورد هزینه و قیمت کار رزین کاری نمای ساختمان حتما باید از کار بازدید به عمل آید. عواملی همچون حجم کار، جنس نما، قیمت و کیفیت رزین مورد استفاده، وضعیت زیر کار برای اجرای کار  و … در قیمت دهی تاثیر گذارند.

برای این موضوع می توانید با ما تماس گرفته تا کارشناسان ما در اسرع وقت خدمت شما برسند و توضیحات و قیمت را خدمت شما اعلام نمایند.

قیمت اجرای رزین نمای ساختمان
قیمت اجرای رزین نمای ساختمان

بیمه پرسنل مشغول به کار

انجام کارهای در ارتفاع و نمای ساختمان ها توسط راپل با اینکه کاملا ایمن می باشد، ترس و واهمه ای برای کارفرمایان در پیش دارد. هرچند که با گذشت زمان اعتماد به این روش در دل عموم بیشتر شده است.

به هر حال بیمه بودن تمامی کادر اجرایی در این کار امری واجب است. تمامی تکنسین های شرکت نماسازان پیشرو برای انجام کار رزین کردن نمای ساختمان دارای بیمه حوادث(بیمه مسئولیت) هستند.

قرارداد رزین و جلا نما ساختمان

برای انجام هر گونه کار علی الخصوص کارهای ساختمانی مورد اجرا در ارتفاع و نمای ساختمان ها انعقاد قرارداد امری کاملا ضروری است. بسته شدن قرارداد باعث می شود خیال طرفین از هر جهت راحت باشد. همچنین با منعقد شدن قرارداد طرفین از مسئولیت های خود و طرف مقابل مطلع شده که این باعث بهبود در پیشرفت پروژه خواهد شد.

در قراردادی که شرکت نماسازان پیشرو برای انجام پوشش رزین نمای ساختمان با طناب تقدیم کارفرما خواهد کرد موارد زیر ذکر خواهد شد.

 • ذکر مشخصات طرفین قرارداد
 • موضوع پروژه همراه ریز جزئیات
 • مبلغ قرارداد و زمان پرداخت قسط های مشخص شده
 • تعهدات پیمانکار
 • تعهدات کارفرما
 • ذکر شماره بیمه پرسنل و سلب مسئولیت از کارفرما
 • توضیحاتی که از قبل مورد تفاهم قرار گرفته است

رزین نمای ساختمان در تهران

شهر تهران به عنوان بزرگترین شهر کشورمان ایران امروزه بیش از پیش غرق در آلودگی های آب و هوایی و غبار ماشین ها قرار دارد. همچنین نشست ساختمان مزید بر علت شده تا در نما درز و ترک به وجود آید. از این رو اجرای رزین کاری نمای ساختمان به منظور دیرتر کثیف شدن نما و معیوب نشدن امری اجتناب ناپذیر است.

پوشش جلا نمای ساختمان با طناب در سراسر تهران و حومه تهران توسط شرکت ما یعنی گروه کار در ارتفاع نماسازان پیشرو قابل انجام می باشد. رزین نمای ساختمان در لواسان، رودهن، دماوند، پردیس، ورامین، قرچک، پاکدشت و تمامی شهرهای استان تهران توسط تیم ما در اسرع وقت و با قیمتی مناسب اجرا خواهد شد.

افتخار ما این است که از سال 1388 به این امر مشغول بوده و با انجام بیش از 400 پروژه رزین کاری همچنان خدمتگزار شما در این حوزه هستیم.

اجرای رزین نمای چوب ترموود
اجرای رزین نمای چوب ترموود

اجرای جلا با طناب در تهران توسط کادر اجرایی با تجربه ما انجام خواهد شد. مطابق با وضعیت نمای ساختمان شما روش های اجرای کار متفاوت بوده و ما این قول را به شما می دهیم که کار شما به نحو احسن انجام شود.

رزین کاری نمای ساختمان در کرج

علاوه بر انجام رزین و جلای نمای ساختمان در تهران مفتخریم اعلام نماییم که این خدمات در کرج و استان البرز و تمامی شهرهای این استان توسط تیم ما قابل اجرا می باشد.

برای اجرای پوشش رزین نما با طناب در مهرشهر، گوهردشت، عظیمیه، جهان شهر، ملارد، فردیس، اندیشه، کمال شهر، هشتگرد و… کافی است فقط با یک تماس با ما در ارتباط بوده و برای استعلام قیمت و توضیحات با کارشناسان ما مشورت نمایید.

برای رویت نمونه کارهای ما می توانید از صفحات ما در یوتیوب و اینستاگرام بازدید نمایید.

0/5 (0 نظر)
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

تماس با ما