پیچ گالوانیزه نما

پیچ گالوانیزه نما پیچی است که امروزه برای عملیات پیچ کردن سنگ نمای ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد. در این مقاله به تمام خصوصیاتی که پیچ مناسب برای انجام این کار باید داشته باشد، خواهیم پرداخت. پیچ گالوانیزه نما باید جوری باشد که خاصیت آن تداوم داشته باشد تا خطری در پی ریزش نما به وجود نیاید.

کاربرد پیچ در بحث مقاوم سازی سنگ نمای ساختمان

پیچ ها در بحث مقاوم‌سازی سنگ نمای ساختمان نقش مهمی دارند. این اجزاء با اتصال دادن سنگ ها به سازه‌های فلزی یا سازه‌های بتنی، به مقاوم سازی ساختمان در برابر نیروهای جانبی مانند زلزله و باد کمک می‌کنند. با توجه به اینکه سنگ‌ نماها ممکن است به علت وزن خود یا تغییرات دمایی شکسته یا تحت فشار قرار بگیرند، استفاده از پیچ‌ها برای ایجاد اتصالات محکم و پایدار بسیار اهمیت دارد.

این اتصالات باعث می‌شوند که سنگ‌ نماها به صورت مناسب به سازه متصل شوند و در مقابل نیروهای خارجی مقاومت کنند. در نتیجه، مقاومت ساختمان بهبود می‌یابد و احتمال وقوع حوادث ناشی از آسیب به سنگ‌ نما و خطرات جانی و مالی ناشی از ریزش آنها کاهش می‌یابد.

نصب پیچ گالوانیزه برای سنگ نما
نصب پیچ گالوانیزه برای سنگ نما

اهمیت پیچ در این موضوع وقتی بیشتر خودنمایی می کند که اگر بدانید تنها راه حل اساسی برای جلوگیری از ریزش سنگ نما، پیچ و رولپلاک کردن است. به همین دلیل انتخاب پیچ مناسب از نظر جنس و ابعاد بسیار حائز اهمیت می باشد.

جنس پیچ نما

امروزه پیچ های مورد استفاده و موجود در بازار از لحاظ جنس، موارد مختلفی دارند. انتخاب پیچ مورد نظر از نظر جنس آن بستگی به این دارد که پیچ مورد استفاده در چه کاری قرار است استفاده شود. پیچ های آهنی، فولادی، گالوانیزه و استیل رایج ترین انواع پیچ ها می باشند. در جدول زیر این پیچ ها از جنبه های گوناگون با هم مقایسه شده اند.

نوع پیچ کاربرد قیمت مقاومت به زنگ زدگی مقاومت مکانیکی
آهنی ساخت و ساز، صنایع ساختمانی ارزان‌تر پایین متوسط
فولادی برنامه‌هایی با نیاز به مقاومت بالا متوسط پایین بالا
گالوانیزه محیط‌های خارجی، مقابله با زنگ زدگی متوسط بالا متوسط
استیل شرایط سخت، مقاومت بالا به زنگ زدگی گران‌تر بالا بالا

طبق جدول بالا به راحتی می توان متوجه این موضوع شد که بهترین پیچ برای استفاده جهت تثبیت سنگ نما پیچ های گالوانیزه می باشند.

پیچ گالوانیزه برای نما
پیچ گالوانیزه برای نما

پیچ گالوانیزه روکش سفید و طلایی

پیچ های گالوانیزه موجود در بازار که برای انجام مهار سنگ نما کاربرد دارند در دو نوع روکش گالوانیزه سفید و طلایی می باشند. این دو نوع برای استفاده در کار پیچ و رولپلاک نما تفاوت چندانی نداشته و استفاده از هر دو مدل بلامانع می باشد. اما به هر حال تفاوت هایی برای این دو وجو دارد که در زیر مشاهده می نمایید.

پیچ گالوانیزه طلایی برای نما
پیچ گالوانیزه طلایی برای نما

پیچ گالوانیزه سفید برای نما
پیچ گالوانیزه سفید برای نما

ویژگی پیچ گالوانیزه روکش سفید پیچ گالوانیزه روکش طلایی
رنگ سفید براق طلایی مات
ضخامت روکش بیشتر کمتر
مقاومت در برابر خوردگی بیشتر کمتر
مقاومت در برابر سایش کمتر بیشتر
قابلیت انعکاس نور بیشتر کمتر
زیبایی مدرن و مینیمالیستی لوکس و کلاسیک

نکته ای مهم ⇐ یکی از مواردی که پیمانکارها سعی در فریب مشتری دارند این است که از لفظ پیچ استیل برای پیچ های روکش گالوانیزه سفید استفاده می کنند و مشتری هم از آنجایی که اطلاعات درستی ندارد با پرداخت هزینه بیشتر موافقت می کند.

ابعاد پیچ گالوانیزه نما

اندازه پیچ ها بستگی مستقیم به قطر سنگی دارد که قصد تثبیت آن را داریم. مطمئنا هر چه قطر سنگ بیشتر باشد پیچ بلندتری باید مورد استفاده قرار گیرد. معمولا امروزه سنگهایی که برای نما استفاده می شود قطری بین 1/5 تا 2 سانت دارند. بهترین سایز مورد استفاده برای این سنگ ها پیچ های با طول 5 سانت هستند.

پیچ ها و رولپلاک ها برای استفاده در نما
پیچ ها و رولپلاک ها برای استفاده در نما

دلیل اسفاده از پیچ های 5 سانت این است که پیچ معمولا به اندازه 3 میلیمتر به داخل سنگ هدایت می شود تا وقتی بتونه روی آن می خورد بتونه هم سطح سنگ باشد. پشت سنگ هم بیشتر از 4 سانت معمولا ملات نمی ریزند. در واقع با استفاده از پیچ های 5 سانت حدود 3/5 سانت از پیچ داخل ملات می رود که کفایت می کند. اگر پیچ بلندتر باشد ملات را رد کرده و باعث می شود رولپلاک در جایی فشرده باز نشود. این امر سبب می شود که پیچ داخل رولپلاک هرز بچرخد و خوب و محکم بسته نشود.

بسیاری از پیمانکارها وعده استفاده از پیچ های 6 سانت و 7 سانت به مشتری می دهند. مشتری نیز بی اطلاع از اصول کار تصور این را دارد هرچه پیچ بلندتر باشد بهتر است در صورتی که اشتباه محض است!

پیچ های گالوانیزه دوسو و چهارسو

پیچ های مورد استفاده در کار محکم کردن سنگ نمای ساختمان از لحاظ سر پیچ به دو نوع دوسو و چهارسو تقسیم می شوند. در همین ابتدا این را به جرات و با دلیل خدمت شما می گوییم که دوسو و چهارسو بودن پیچ کوچکترین تفاوتی را در کیفیت اجرا، به همراه نخواهد داشت.پیچ گالوانیزه نما از نوع دوسو

تفاوت این که بعضی ها پیچ های چهارسو و بعضی پیچ های دو سو استفاده می کنند فقط این است که بعضی از پرسنل و مجریان کار با پیچ های دوسو راحت ترند و بعضی با پیچ های چهارسو. وظیفه پیچ، پیچیده شدن در رولپلاک و باز کردن رولپلاک داخل ملات است حال اینکه پیچ دوسو باشد یا چهارسو کوچکترین فرقی را ایجاد نمی کند.

پیچ تمام رزوه و پیچ چوب

پیچ های مورد استفاده در کار گاهی تمام رزوه هستند و گاهی قسمت بالایی پیچ رزوه ندارد. استفاده هر دو مورد در کار پیچ کردن نما جایز است و هیچ تفاوتی در کیفیت انجام کار به وجود نمی آورد. جالب است بدانید که آن قسمت بالایی پیچی که رزوه ندارد در داخل سنگ قرار می گیرد و کوچکترین نقشی را داخل رولپلاک بازی نمی کند. از همین رو است که می گوییم در کیفیت کار تاثیری ندارد که پیچ تمام رزوه باشد یا نباشد.

کارخانه سازنده پیچ

پیچ های موجود در بازار یا ایرانی هستند یا معمولا چینی. کیفیت پیچ ها را جنس آلیاژ آن، وزن آن، جنس سر پیچ و رزوه های آن مشخص می کند. مسلما هرچه پیچ سنگین تر و آلیاژ آن مرغوب تر باشد بهتر است. جنس سر پیچ ها باید به گونه ای باشد که پس از چرخاندن آن توسط پیچ بند کنده نشود. رزوه پیچ ها نیز هر چه برجسته تر باشد پیچ بهتر و راحت تر بسته خواهد شد.

پیچ گالوانیزه برای مهار سنگ نما
پیچ گالوانیزه برای مهار سنگ نما

پیچ های موجود در بازار آن قدر تفاوت قیمتی فاحشی ندارند. پس چه بهتر که از پیچ مرغوب استفاده نماییم تا هم مجریان کار در حین اجرای پروژه اذیت نشوند و هم کار مشتری به نحو احسن به انجام برسد. جالب است بدانید آن قدری که درست انجام دادن کار پیچ و رولپلاک مهم است آن قدر شاید جنس پیچ مهم نباشد. مثلا اگر پیچ طلا هم برای سوراخی استفاده شود که پشتش خالی است بی فایده است چرا که پیچ و رولپلاک حتما باید برای جایی استفاده شود که پشت سنگ ملات وجود دارد.

فاصله پیچ های گالوانیزه نما از یکدیگر

مطمئنا تعداد پیچ استفاده شده برای کار یک استانداردی دارد که باید حتما لحاظ شود. همانطور که تعداد پیچ کمتر از استاندارد مضر است و سنگ را خوب مهار نمی کند، پیچ بیش از اندازه نیز منجر به آسیب سنگ و ترک خوردن سنگ در همان موقع یا در آینده خواهد شد.

تعداد پیچ برای هر سنگ بستگی مستقیم به ابعاد هر سنگ دارد. معمولا اندازه عرض سنگها یکسان می باشد. در قدیم عرض سنگها معمولا 15، 20 و یا 30 سانت بود اما در زمان حال معمولا عرض سنگها 40 سانت است مگر اینکه سنگها به صورت ابزار کار شود که در آن صورت عرض های کوچکتر استفاده می شود.

اما تعداد پیچ به طول سنگها وابسته است نه عرض آنها. چنانچه طول سنگ زیر 50 سانت باشد یک پیچ، اگر بین 50 تا 100 سانت باشد دو عدد پیچ، اگر بین 100 تا 150 سانت باشد سه عدد پیچ و همینطور الی آخر.

قیمت پیچ گالوانیزه نما

پیچ های مورد استفاده برای اسکوپ کردن سنگ نمای ساختمان در حال حاضر و در سال 1402 قیمتی بین 700 تومان تا 2000 تومان دارند. تفاوت قیمت را بیشتر کیفیت و جنس آلیاژ پیچ مشخص می کند. البته که هر چه ابعاد پیچ بزرگتر باشد قیمت آن هم متعاقبا بیشتر خواهد بود.

پیچ گالوانیزه نما برای محکم کردن سنگ
پیچ گالوانیزه نما برای محکم کردن سنگ

برای انجام کار به دنبال پیچ های خیلی گران قیمت نباشید. همانطور که پیشتر هم به آن اشاره شد بیشتر از جنس پیچ نحوه کار گذاشتن و پیچاندن آن مهم است. پیچ توسط دریل پیچ بند حتما باید پیچانده شود نه اینکه با چکش وارد رولپلاک شود. همین که پیچ از جنس روکش گالوانیزه مرغوب باشد و طول آن برای سنگ مربوطه استاندارد باشد کفایت می کند.

برای گرفتن قیمت و تهیه پیچ مناسب جهت انجام محکم کردن سنگ نما می توانید با ما تماس گرفته و از مشاوره کارشناسان ما بهره مند گردید.

پیچ استفاده شده توسط شرکت نماسازان پیشرو

برای انجام کار پیچ و رولپلاک سنگ نما انتخاب یک شرکت پیچ و رولپلاک نمای ساختمان که از همه نظر مورد تایید باشد بسیار حائز اهمیت است. دلیل این موضوع هم واضح است. اگر کار به درستی انجام نشود همچنان خطر افتادن سنگ وجود دارد. این ریزش مطمئنا تهدیدات جانی و مالی را متوجه مالکان ساختمان خواهد کرد.

پیچ مورد استفاده برای مقاوم سازی سنگ نما که توسط شرکت ما یعنی شرکت نماسازان پیشرو از نوع روکش گالوانیزه طلایی یا سفید می باشد. 90 درصد ساختمان های امروزی از سنگ هایی با قطر بین 1/5 تا 2 سانت بهره می برند. به همین خاطر پیچی که ما استفاده می کنیم طول 5 سانت دارد. عکس پیچ مورد استفاده را در زیر مشاهده می نمایید.

پیچ گالوانیزه مناسب برای تثبیت سنگ نما
پیچ گالوانیزه مناسب برای تثبیت سنگ نما

برای رویت کارهای ما در خصوص پیچ کردن سنگ های نما می توانید به صفحات ما در یوتیوب و آپارات مراجعه نمایید.

0/5 (0 نظر)
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
رئیسی
رئیسی
1 ماه قبل

سلام. جناب برای نمای سنگ تراورتن چه سایز پیچ گالوانیزه ای شما استفاده می کنید؟

تماس با ما